„Prăznuim astăzi nașterea aceleia care este mai sfântă decât toţi sfinţii”, a spus Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie la Mănăstirea Dintr-un Lemn

8 Septembrie / Viața Eparhiei

„Naşterea Împărătesei cerului şi a pământului, ca rod al rugăciunii, al milosteniei şi al facerii de bine, câştigată de la Dumnezeu de Sfinţii Părinţi Ioachim şi Ana, o prăznuim astăzi. Sfântul Ioan Damaschin afirmă că „uşile cele sterpe se deschid şi dumnezeiasca Uşă cea feciorească, răsare, din care şi prin care Dumnezeu, Cel mai de cinste decât toate câte sunt, intră în lume”, pentru ca pe om să-l ridice către dumnezeieștile lăcașuri”, a accentuat Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie la Mănăstirea Dintr-un Lemn, duminică, 8 septembrie.

Înaltpreasfinția Sa a arătat că „se cinsteşte naşterea Împărătesei îngerilor. Nu maică de împărat pământesc se naşte, ci însăşi Maica Domnului şi Dumnezeului slavei. Astăzi, Împărăteasa făpturii şi Doamna lumii, din pântece sterp şi neroditor a răsărit și „se cădea ca fecioria cea născută pe sine din curăţie să se aducă trupeşte pe sine însăşi luminii celei uneia născute”, așa cum ne încredințează de Dumnezeu cuvântătorul Ioan Damaschin.

De-a lungul veacurilor, proorocii au vestit taina Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, dar Sfatul cel mai înainte hotărât al lui Dumnezeu, Cel ce a făcut veacurile, avea să hotărască momentul nașterii Celei care, cu adevărat, mai cinstită decât toată zidirea s-a făcut, căci din aceasta, pârga frământăturii noastre, S-a întrupat Mântuitorul Hristos. Taina cea ascunsă din veac şi de îngeri neştiută, prin Născătoarea de Dumnezeu, Dumnezeu S-a arătat pe pământ, în unire neamestecată întrupat.

Astfel, Preasfânta Născătoare de Dumnezeu a fost învrednicită să fie uşă a Luminii și izvor al Vieţii, vasul sfințit în care avea să Se sălășluiască Cuvântul lui Dumnezeu, Cel Care pe toate le-a zidit. Pentru aceasta, s-a îmbrăcat în buna-cuviinţă a faptelor bune şi s-a împodobit cu darul Duhului, a cărei slavă este înlăuntrul ei, însă, a fost cinstită deopotrivă de către îngeri și oameni: „Bucură-te, ceea ce eşti plină de har, Domnul este cu tine! Binecuvântată eşti tu între femei!”

Preacurata Fecioară, prin care S-a întrupat Mântuitorul Hristos, a fost scara pe care Dumnezeu S-a coborât pe pământ şi a devenit pentru noi puntea pe care urcăm la cer”, a spus Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie.