Tineri din Arhiepiscopia Râmnicului au participat la ITO – Banatul de Munte

3 Septembrie / Viața Eparhiei

Întâlnirea Tinerilor Ortodocși (ITO) Banatul de Munte, a adunat în perioada 29 august - 1 septembrie peste 500 de tineri din țară și din străinătate, în centrul civic al municipiului Reșița, care au participat la un amplu program de activități duhovnicești, educative, culturale și recreative.

În debutul manifestării, Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, a săvârșit slujba de Te Deum, la finalul căreia au fost transmise mesaje din partea organizatorilor și a invitaților. La acest eveniment au participat și Preasfințitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, preoți, autorități județene și locale și mai mulți cetățeni din Reșița.
Evenimentul s-a încheiat duminică, 1 septembrie, cu săvârșirea Sfintei Liturghii în Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Reșița, acolo unde a avut loc și festivitatea de încheiere a ITO Banatul de Munte.
În cuvântul de binecuvântare, Preasfințitul Părinte Lucian i-a îndemnat pe tineri să aleagă viața și să trăiască în libertate spirituală cu demnitate: „Să-L iubim pe Dumnezeu cu toată ființa noastră și să ascultăm de glasul Lui. Să nu fim nepăsători, să ne dezlipim de păcate, fărădelegi și răutăți și să ne lipim de Dumnezeu. Să alegem calea Luminii în această viață, calea lui Hristos, pentru că El este Lumina lumii, Calea, Adevărul și Viața. Să nu ne îndepărtăm de Noul Ierusalim, de Biserica cea una, sfântă, sobornicească și apostolească, pentru că în Biserică și mai ales la Sfânta Liturghie ne îmbrăcăm întotdeauna cu putere de sus și așa vom rămâne fii ai Luminii, fii ai lui Dumnezeu după har”.