Hramul Sfintei Mănăstiri Hurezi

10 August 2023 / Viața Eparhiei

Mănăstirea Hurezi îi va sărbători miercuri, 16 august, pe Sfinții Martiri Brâncoveni: Constantin Voievod cu cei patru fii ai săi: Constantin, Ștefan, Radu și Matei, și  sfetnicul Ianache, ctitorii și ocrotitorii așezământului monahal. Evenimentele duhovni­cești dedicate hramului de vară al mănăstirii vor debuta în ajunul sărbătorii cu slujba de Priveghere și vor culmina în ziua prăznuirii Sfinților Brâncoveni, când va fi săvârșită Sfânta Liturghie de către un sobor de ierarhi, alături de care vor fi prezenți preoți și diaconi.

Pelerinii sunt aşteptati să participe la hramul acestei vetre monahale şi să se închine cu evlavie moaştelor Sfântului Voievod Martir Constantin Brâncoveanu, domnitorul român ce a primit cununa muceniciei pe 15 august 1714, împreună cu cei patru fii ai săi (Constantin, Ștefan, Radu și Matei) și cu sfetnicul Ianache Văcărescu, mărturisind credința ortodoxă.