Școala care pregătește ucenici pentru Împărăția lui Dumnezeu

17 Septembrie 2019 / Învățământ

„Eu, aici, am învățat ce înseamnă a ține un post, a face o faptă bună, a fi smerit, a te spovedi, a te împărtăși, a iubi în adevăratul sens spiritual. Dar, pentru a ajunge la această bucurie a credinței, toate acestea nu le puteam face fără ajutorul unui om care să ne adune la acest curs catehetic”. Aceasta este una dintre mărturiile unei persoane care participă săptămânal la întâlnirile din cadrul Centrului catehetic pentru adulți „Sfântul Ioan Botezătorul” din Râmnicu-Vâlcea.

Societatea umană se află într-un amplu proces de schimbare, în toate formele ei de exprimare socială, politică, economică, culturală, mai ales spirituală.
Rațiunea umană este ridicată pe piedestal de către știință, iar formele de exprimare ale spiritualului sunt considerate a fi opuse progresului, adică
retrograde. Astfel, a fi credincios sau a avea credință în Dumnezeu, Cel care a creat omul și întreaga creație, nu are credibilitate în mentalul societății secularizate, care caută palpabilul, materia, creația, și nu Creatorul.
Biserica, prin slujitorii și credincioșii ei, este datoare să fie mărturisitoare a existenței lui Dumnezeu în fiecare clipă, iar una dintre aceste mărturisiri este credința. Cum se poate face aceasta? „Mergând, învățați toate neamurile…” (Matei XXVIII, 18), precum Însuși Mântuitorul Hristos a spus. Sunt două verbe de acțiune care îl determină pe preotul conștiincios să fie asemenea Păstorului cel bun, care nu se limitează decât la staulul unde sunt oile sale, ci merge și în căutarea celor pierdute.
Părintele Nicolae Proteasa de la Parohia Sfântul Ioan Botezătorul din municipiul Râmnicu-Vâlcea, organizează săptămânal, în ziua de luni, de la ora
18:00, întâlniri catehetice la Seminarul Teologic Ortodox Sfântul Nicolae, datorită spațiului adecvat.
În scurt timp, aceste întâlniri au dobândit caracterul unei școli biblice, fiind astfel înființat Centrul catehetic pentru adulți Sfântul Ioan Botezătorul.
Fiecare întâlnire începe și se sfârșește cu rugăciune.
Catehizarea, explică părintele Nicolae Proteasa, este necesară nu numai pentru formarea unei comunități parohiale, ci mai ales pentru ca fiecare
dintre credincioși să sporească în comuniunea cu Dumnezeu: „Proiectul catehetic este absolut necesar pentru aprofundarea învățăturii de credință, pentru
că la biserică, stând în picioare și concentrați la slujbă, oamenii nu mai sunt dispuși să asculte, sau nici fizic nu mai pot. De aceea, întâlnirile noastre au loc seara, când oamenii se mai liniștesc și sunt mai dispuși în a asculta cuvântul lui Dumnezeu, pe care îl sorb cu mult nesaț, pentru că își doresc ca
să înțeleagă. Pe mulți oameni i-am văzut crescând duhovnicește, pentru că tot mai mult aprofundează cuvântul Sfintei Scripturi, ca de altfel și rugăciunea.
Dar încă un lucru foarte important este că ne dăruiesc o bucurie foarte mare, nu numai în timpul acestei întâlniri, ci mai ales în timpul slujbelor, pentru că
ei știu ce înseamnă participarea la rugăciune și se comportă altfel în casa lui Dumnezeu. Totodată, s-a format o comunitate care, la finalul slujbelor,
se sfătuiesc cum să organizeze activități la centrele sociale, identifică și ajută persoane în vârstă, care nu mai au pe nimeni, persoane care sunt internate
la spital sau au alte nevoi și pe care le cercetează. Ei au devenit și misionari în propriile familii, la locurile de muncă și unde se întâlnesc cu alți oameni, cărora le vorbesc despre Dumnezeu. Nu consider că suntem la un nivel duhovnicesc înalt, dar ne străduim să fim și noi pe cale. Adevărata provocare este de a păstra în sufletele participanților entuziasmul de la primele întâlniri și dorința de a spori în comuniunea cu Dumnezeu”, a explicat preotul Nicolae Proteasa.