ÎPS Varsanufie
ÎPS Varsanufie
Izvorul Tămăduirii

Mănăstirea Antim din Râmnicu-Vâlcea și-a serbat hramul

Astăzi, 6 mai 2016, de Izvorul Tămăduirii, Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârşit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, la Mănăstirea Antim din Râmnicu-Vâlcea, cu ocazia hramului.

Sărbătoarea a început sâmbătă seara, cu slujba Pivegherii, și a continuat a doua zi, cu Acatistul Învierii Domnului Iisus Hristos şi Sfânta Liturghie.

Părintele Arhiepiscop a rostit un cuvânt de învăţătură în care a evidenţiat semnificaţia praznicului de astăzi, închinat Maicii Domnului: Biserica Ortodoxă sărbătoreşte astăzi praznicul Izvorul Tămăduirii, sărbătoare legată de o minune a Maicii Domnului, petrecută în secolul al V-lea. La acea vreme, un orb şi-a recăpătat vederea, spălându-se cu apa unui izvor, spre care l-a trimis Maica Domnului. De asemenea, această sărbătoare este legată şi de sfinţirea Bisericii Preasfintei Născătoare de Dumnezeu de lângă Constantinopol, ridicată pe locul acestui izvor vindecător, de către împăratul bizantin Leon cel Mare.

În ziua de 28 septembrie 2016, biserica Mănătirii Antim va fi sfinţită de doi patriarhi, Patriarhul României şi Patriarhul Antiohiei, acesta din urmă cu reşedinţă în Siria - acolo unde se întâmplă atâtea atrocităţi, un genocid, unde vedem că sunt creştini care sunt decapitaţi, omorâţi, şi devin sfinţi, ca primii mucenici ai primelor veacuri creștine, pentru credinţa lor -, şi de foarte mulţi membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Cu acest prilej, se va face şi proclamarea canonizării a patru noi sfinţi. Îi numim noi, pentru că vor fi trecuţi în calendar acum, dar ei au fost sfinţi înaintea lui Dumnezeu încă din timpul vieţii lor: Sfinţii Daniil şi Misail de la Mănăstirea Turnu, prăznuiţi în ziua de 5 octombrie, şi Sfinţii Neofit şi Meletie de la Mănăstirea Stânişoara, prăznuiţi în ziua de 3 septembrie, a mai spus Înaltpreasfinţia Sa.

Cu acest prilej va fi sfinţită şi racla cu moaştele Sfântului Efrem cel Nou, care va deveni ocrotitorul acestei sfinte mănăstiri. Mănăstirea Antim, care poartă numele Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul, va primi şi o copie după icoana făcătoare de minuni de la Mănăstirea Troian din Bulgaria.

După Sfânta Liturghie, în faţa bisericii, Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, alături de soborul de slujitori şi în prezenţa a sute de credincioşi râmniceni, a săvârşit slujba de sfinţire a Aghesmei mici, prevăzută în rânduiala tipiconală a acestei sărbători.

La final, Părintele Arhimandrit Sava Pleşa, stareţul Mănăstirii Antim, a mulţumit Înaltpreasfinţitului Arhiepiscop Varsanufie pentru vizita, binecuvântarea şi slujirea arhierească oferită obştei, dar şi credincioşilor prezenţi la acest ceas de praznic din viața mănăstirii.

La această mare sărbătoare au participat oficialităţi locale, ieromonahi şi numeroşi credincioşi din municipiu, dar şi din eparhie.