Să ştii mai multe, să fii mai bun!

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul, în cadrul programului Să ştii mai multe, să fiimai bun!, Şcoala Gimnazială Grigore Mihăescu din Vlădeşti în parteneriat cu Parohia Naşterea Maicii Domnului din Vlădeşti, a organizat în săptămâna altfel o oră de religie la Mănăstirea Lacul Frumos.

Elevii au fost însoţiţi de cadre didactice şi de părintele Moscalu Marius Colia.

Domnul profesor de religie le-a prezentat erminia picturii interioare, iar părintele le-a vorbit despre rânduiala slujbelor şi despre viaţa monahală. Ca semn al bucuriei de a fi împreună în acest loc binecuvântat cu totii au cântat imnuri închinate Maicii Domnului.

Întemeietorul acestui locaş de închinare, Părintele Ieromonah Galaction Zelig, a împărţit copiilor materiale duhovniceşti şi a ţinut un cuvânt de învăţătură inedit, în poeme religioase.