ÎPS Varsanufie
ÎPS Varsanufie

Liturghie arhierească în Parohia Fometești

În Duminica Vameșului și a Fariseului, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului a fost prezent în mijlocul credincioșilor din Parohia Fometești.

În Duminica a 33-a după Rusalii, a Vameșului și a Fariseului, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului a fost prezent în mijlocul credincioșilor din Parohia Fometești, unde a săvârșit Sfânta Liturghie înconjurat de un sobor de preoți.

Credincioșii l-au întâmpinat pe Înaltpreasfințitul Părinte cu multă bucurie, cuvinte de mulțumire, dar și cu mulți ghiocei.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa, i-a îndemnat pe toți cei prezenți ca această primă Duminică a perioadei Triodului, să fie un început temeinic pentru o rugăciune smerită, sinceră și să se străduiască  să urmeze virtuțile fariseului și să râvnească smerenia vameșului. De asemenea a amintit credincioșilor că atât vameșul, cât și fariseul, au trecut pragul ușilor templului din Ierusalim, în care s-au rugat, însă numai rugăciunea smerită a vameșului este sfințitoare, mântuitoare.