Școala de Vară la Parohia Câineni I

10 August 2023 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioada 31 Iulie - 5 August la Parohia Câineni I, s-a desfășurat Școala de Vară, sub directa coordonare a Pr. Bărbuși Iulian și a colaboratorilor: Pr. Istratie Ionuț - Parohia Câineni II, Pr. Liciu Nicolae, Pr.Negoescu Nicolae, Pr. Voinescu Vasile, Monahia Fevronia - stareța Mănăstiri Boia, Pr. Vasile Chima și Prof. Iosif Ion.

În cadrul Școlii de vară s-au desfășurat diferite activități sub forma unor ateliere.
Prin intermediul atelierului  de pictură, restaurare și consevare a icoanei, copiii au aflat noțiuni despre modul de pregătire a suportului pe care urmează să fie pictată icoana, simbolurile folosite, dar și modul de restaurare a picturilor vechi.
În cadrul atelierului apicol, Pr. Istrate Ionuț, a explicat copiilor noțiunile de bază ale acestei străvechi îndeletniciri.
Activitățile Școlii de vară au fost încheiate prin intermediul unui frumos program artistic prezentat de copiii participanți, în cadrul Simpozionului local „Acasă la Greblești”.