Biserica Toți Sfinții

Expoziția Columna lui Traian la Biserica Toți Sfinții

9 Mai 2016 / Cultural / Pr. Cîrstea Mihai

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Biserica Toți Sfinții din Râmnicu-Vâlcea se reia seria expozițiilor care poartă denumirea Calea lui Traian.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în contextul Anului comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti și a aniversării a 628 de ani de la atestarea documentară a Râmnicului, „orașul domniei Mele”, la Biserica Toți Sfinții din Râmnicu-Vâlcea se reia seria expozițiilor, de data aceasta cu vedere la strada, care poartă denumirea Calea lui Traian, în amintirea drumului parcurs de Traian în demersul de cucerire a Daciei.

Epoziția prezintă o parte din metopele de pe Columna lui Traian de la Roma. Metopele sunt basoreliefuri realizate pe panouri dreptunghiulare de calcar care placau monumentul original consitutind o friză cu caracter descriptiv. Războaiele daco-romane au fost prezentate pe Columna lui Traian de la Roma și pe Monumentul Tropeum Traiani de la Adamclisi.