Eşti aici

250 de elevi au participat la Piesa de teatru Poveste de Iarnă

9 Decembrie 2016 / Învățământ

La inițiativa și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, astăzi, 9 decembrie, 250 de elevi din învățământul primar, însoțiți de doamnele învățătoare, au participat la spectacolul de teatru Poveste de Iarnă, susținut de actorul Marian Râlea și ajutoarele lui Moș Crăciun la Sala Teatrului Ariel din Râmnicu-Vâlcea.

Proiectul, desfășurat cu sprijinul Inspectoratului Școlar Vâlcea, a oferit momente de bucurie celor mici însă, totodată, invitația la teatru adresată de Părintele Arhiepiscop celor mici propune  descoperirea teatrului ca formă de educare, socializare și dezvoltare a capacității de comunicare în rândul copiilor, fapt pentru care, astăzi, elevii  au devenit personaje de poveste sau au fost implicați, în diferite moduri, în spectacol.

Înaltpreasfinția Sa, prin mesajul de binecuvântare transmis de către Părintele Cristian Bănuță, Consilier în cadrul Sectorului Învățământ și Activități cu Tineretul, i-a încredințat pe cei prezenți de purtarea de grijă, oferind tuturor copiilor pachete cu dulciuri.

În perioada aceasta, premergătoare sărbătorii Nașterii Domnului, în cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului sunt organizate spectacolele de teatru religios și concerte de colinde la care elevii sunt așteptați să participe împreună cu părinții, doamnele și domnii profesori.

Alte articole despre: