Activități sociale în Parohia Ionești II

14 Decembrie 2021 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Ramnicului, Parohia Ionești II din Protoieria Drăgășani a desfășurat Proiectul social ,,Liturghia faptelor bune” prin care bătrâni și familii cu mulți copii au primit alimente, fructe, legume și haine. Unei familii cu 6 copii, pe lângă alimentele de bază, Parohia a oferit materiale de construcții pentru amenajarea unei camere de locuit, urmând să ofere sprijin și pentru mobilarea acesteia în vederea asigurării unui climat adecvat pentru creșterea copiilor.

Din anul 2018, parohia a dezvoltat mai multe proiecte sociale, dintre care Căminul de bătrâni Sfântul Nicolae s-a dovedit a fi un real sprijin pentru persoanele vârstnice, iar în prezent se lucrează la documentația pentru înființarea unui centru medical-social ce va fi așezat sub ocrotirea Sfântului Ierarh Nectarie.