Ziua Eroilor

• Pomenirea eroilor neamului românesc la Cimitirul „Cetățuia” din Râmnicu-Vâlcea

În ziua praznicului Înălţării Domnului, la Cimitirul Eroilor „Cetățuia” din municipiul Râmnicu-Vâlcea a avut loc o ceremonie religioasă și militară pentru comemorarea eroilor neamului românesc.

6 Iunie 2019
  • Eroii neamului cinstiți de către elevii din Călimănești la Biserica Sfinții Apostoli Petru și Pavel

„Neamul este etern prin cultul eroilor. Eroii sunt cei dragi nouă... Eroii, oameni căzuţi pe câmpurile de luptă de-a lungul istoriei, au luptat pentru apărarea pământului strămoşesc, a fiinţei naţionale, pentru apărarea religiei. Ei şi-au dat viaţa pentru ca noi să fim liberi, ei sunt eroii noştri", afirma, în secolul trecut, marele savant Nicolae Iorga.

• Manifestări duhovnicești-culturale de Ziua Eroilor la Parohia Tomșani

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la sărbătoarea Înălțării Domnului, joi 6 iunie, la parohiile din Protopopiatul Horezu s-au desfășurat manifestări duhovnicești-culturale care au readus în memoria participanților jertfa eroilor căzuți pentru apărarea Patriei şi a credinţei strămoşeşti.

• Slujbă de pomenire la Monumentul Eroilor din Brezoi

La sărbătoarea Înălțării Domnului, preoții și credincioșii din Parohia Brezoi I, Protopopiatul Călimănești, au mers în procesiune la Monumentul Eroilor din localitate unde a fost săvârșită slujba de pomenire a eroilor care s-au jertfit pentru apărarea țării.

• Ziua Eroilor în Parohia Măldărăști

Elevii Școlii Gimnaziale Măldărești, îndrumați de doamna director Simona Musăloiu și de membrii corpului didactic,  au participat la sărbătoarea Înălțării Domnului la Sfânta Liturghie la Biserica Sfântul Nicolae din localitate, iar la final au susținut în fața Monumentului Eroilor un recital de cântece patriotice și au depus coronane și flori spre cinstirea eroilor neamului.

• Cinstirea eroilor neamului în Parohia Jiblea Veche

Joi, 17 mai 2018, la Praznicul Înălţării Domnului, Parohia Jiblea-Veche a comemorat eroii neamului care s-au jertfit pentru apărarea patriei și a credinței strămoșești.

20 Mai 2018
  • Cinstirea eroilor neamului în Protopopiatul Horezu

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, joi 17 mai, la sărbătoarea Înălțării Domnului s-au desfășurat în parohiile Protopopiatului Horezu diverse activități cultural și artistice dedicate eroilor care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre şi în închisori, pentru apărarea Patriei şi a credinţei strămoşeşti, pentru întregirea Neamului și pentru libertatea şi demnitatea poporului român.

• Cinstire eroilor neamului la Mihăești

Parohia Mihăești I în parteneriat cu Parohia Buleta, Școala Gimnazială cu clasele I-VIII - Măgura și Primăria Mihăești au organizat evenimentele comemorative pentru eroii neamului, în ziua sărbătorii  Înălțării Domnului.

• Ziua Eroilor la Parohia Cernișoara

Sărbătoarea Înălțării Domnului, zi în care este comemorată Ziua Eroilor, au avut loc loc evenimente duhovnicești și culturale în Parohia Cernișoara din Protopopiatul Horezu.

• Pomenirea eroilor în Parohia Zăvoieni

La sărbătoarea Înălțării Domnului, în Parohia Zăvoieni din comuna Măciuca, Protopopiatul Drăgășani  s-a oficiat sluja de pomenire a eroilor neamului romanesc.

• Eroii neamului comemorați la Parohia Bălcești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul de învățământ și activități cu tineretul, părintele Marian Badulescu, a oranizat la Parohia Gorunești, orașul Bălcești, o serie de activități cu caracter comemorativ pentru cinstirea eroilor neamului.

18 Mai 2018
  • Înaltpreasfințitul Varsanufie: „Prin Înălțarea la cer, Mântuitorul Hristos ne-a lăsat nădejdea mântuirii fiecăruia dintre noi”

La Praznicul  Înălţării Domnului Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Nicolae și slujba de pomenire a eroilor neamului românesc la Cimitirul „Cetăţuia” din Râmnicu-Vâlcea.

25 Mai 2017