Sarbătoarea Iei la Parohia Brezoi I

24 Iunie 2019 / Cultural

La sărbătoarea Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, Parohia Brezoin I a organizat o serie de manifestări duhovnicești-culturale cu prilejul Zilei universale a iei.

Sub coordonarea părinteui Chima Vasile Marian și cu părintelui Daniel Preoteasa, după oficierea Sfintei Liturghii, în sala de activități a parohiei, grupul de copii de la Liceul „Gheorghe Surdu” pregătiți de doamnele Maria Butollo, Cristiana Pirtea și Sidonia Rădulescu, au prezentat un frumos program artistic, dedicat zilei universale a iei.

La eveniment au luat parte enoriașii parohiei dar și mai mulți artiști plastici aflați în tabăra tematică de la Brezoi, organizată de doamna Angela Tomaselli.

La sfârșitul programului preoții parohiei au vorbit despre însemnătatea portului popular și promovarea tradițiilor străbune.