Ziua Eroilor în Parohia Măldărăști

6 Iunie 2019 / Învățământ

Elevii Școlii Gimnaziale Măldărești, îndrumați de doamna director Simona Musăloiu și de membrii corpului didactic,  au participat la sărbătoarea Înălțării Domnului la Sfânta Liturghie la Biserica Sfântul Nicolae din localitate, iar la final au susținut în fața Monumentului Eroilor un recital de cântece patriotice și au depus coronane și flori spre cinstirea eroilor neamului.

„Eroii sunt memoria vie a istoriei noastre şi exemplu tuturor generaţiilor de jertfă pentru credinţă şi neam. În sfânta zi a Înălţării Domnului, îi pomenim aşa cum se cuvine pe toţi eroii, deoarece prin jertfa lor pe câmpul de luptă a fost posibilă Învierea neamului românesc”, a arătat părintele Mădălin Iancovescu în cuvântul de învățătură adresat celor prezenți.