Slujbă de pomenire la Monumentul Eroilor din Brezoi

6 Iunie 2019 / Viața Eparhiei

La sărbătoarea Înălțării Domnului, preoții și credincioșii din Parohia Brezoi I, Protopopiatul Călimănești, au mers în procesiune la Monumentul Eroilor din localitate unde a fost săvârșită slujba de pomenire a eroilor care s-au jertfit pentru apărarea țării.

Prin Decretul-lege nr. 1693/4 mai 1920 s-a stabilit ca Ziua Eroilor să fie sărbătorită în fiecare an la praznicul Înălţării Domnului. Legea 379/2003 privind regimul mormintelor şi operelor comemorative de război spune că cea de-a patruzecea zi de la Sfintele Paşti, sărbătoarea Înălţării Mântuitorului Iisus Hristos, a fost proclamată Ziua Eroilor, ca sărbătoare naţională a poporului român.

Pomenirea eroilor neamului românesc la sărbătoarea ­Înălţării Domnului a fost hotărâtă de Sfântul Sinod al ­Bisericii Ortodoxe Române la 4 mai 1920. Decizia a fost consfinţită prin alte două hotărâri sinodale din anii 1999 şi 2001 prin care această zi a fost proclamată sărbătoare națională bisericească.