Eroii neamului cinstiți de către elevii din Călimănești la Biserica Sfinții Apostoli Petru și Pavel

6 Iunie 2019 / Învățământ

„Neamul este etern prin cultul eroilor. Eroii sunt cei dragi nouă... Eroii, oameni căzuţi pe câmpurile de luptă de-a lungul istoriei, au luptat pentru apărarea pământului strămoşesc, a fiinţei naţionale, pentru apărarea religiei. Ei şi-au dat viaţa pentru ca noi să fim liberi, ei sunt eroii noştri", afirma, în secolul trecut, marele savant Nicolae Iorga.

La Călimănești, pentru cinstirea eroilor nemului, elevii Școlii Gimnaziale Șerban Vodă Cantacuzino, îmbrăcați în costume populare, au participat la slujba de pomenire săvârșită de către părintele protoiereu Nicolae-Laurențiu Ceaușu împreună cu un sobor de preoți la Biserica Sfinții Apostoli Petru și Pavel. La final, elevii au cântat pricesne și cântece religioase, iar la centrul catehetic al parohiei au susținut un concert de muzică patriotică.