Eşti aici

13 ierarhi, la hramul Mănăstirii Bistrița

21 Noiembrie 2015 / Viața Eparhiei

De sărbătoarea Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul, Sfânta Mănăstirea Bistrița din județul Vâlcea și-a serbat hramul.

De sărbătoarea Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul, Sfânta Mănăstirea Bistrița din județul Vâlcea și-a serbat hramul. Cu această ocazie, cei peste câteva mii de credincioşi care au trecut pragul mănăstirii s-au bucurat de prezenţa în mijlocul lor a treisprezece ierarhi, în frunte cu Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei, care a slujit Sfânta Liturghie și a pus în inimile celor prezenți un bogat cuvânt de învățătură. „Prin sfintele moaşte ale Sfântului Cuvios Grigorie şi sfânta lui icoană, noi primim nevăzut o energie care se revarsă asupra noastră şi rămâne în noi, neştearsă, atâta vreme cât timp nevoinţa noastră o păstrează cu luare aminte, căci această sfinţenie e precum lumânarea care aprinde o altă lumânare. Aşa şi noi, stinşi de greutăţi şi patimi, suntem aprinşi de sfinţii lui Dumnezeu”, a spus Înaltpreasfinția Sa.

La rândul său, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie a mulţumit ierarhilor prezenţi la această însemnată sărbătoare din viaţa Eparhiei Râmnicului, precum şi tuturor credincioşilor, care, în număr deosebit de mare, au participat la slujbă şi s-au închinat la Sfintele Moaște ale Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul, așezate spre închinare într-un baldachin în curtea mănăstirii.

Alte articole despre: