Sfântul Cuvios Grigorie Decapolitul

• Sfântul Cuvios Grigorie Decapolitul

Acatistul Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul

Chip te-ai făcut înfrânării şi prin dumnezeiescul Duh pe toţi i-ai luminat; alergarea dreptei credinţe ai săvârşit-o şi cu învăţăturile lumea ai luminat şi ai mustrat cugetele celor rău credincioşi, Părinte Cuvioase Grigorie, roagă-te lui Hristos Dumnezeu să ne dăruiască nouă mare milă.

20 Noiembrie 2020
  • Prăznuirea Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul, ocrotitorul Mănăstirii Bistrița

În ziua de 20 noiembrie, Biserica Ortodoxă îl prăznuiește pe Sfântul Cuvios Grigorie Decapolitul. Ca în fiecare an, la Mănăstirea Bistriţa din comuna Costești, judeţul Vâlcea, unde se află sfintele sale moaște, credincioşi din întreaga ţară au venit să se închine acestora şi să participe la slujbele religioase. În ajunul sărbătoririi ocrotitorului, a fost săvârşită slujba de Priveghere, iar a doua zi, Acatistul Sfântului Grigorie Decapolitul şi Sfânta Liturghie. Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Craiovei şi Mitropolit al Olteniei, împreună cu un sobor de ierarhi.

20 Noiembrie 2019
  • 13 ierarhi, la hramul Mănăstirii Bistrița

De sărbătoarea Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul, Sfânta Mănăstirea Bistrița din județul Vâlcea și-a serbat hramul.

21 Noiembrie 2015