slujbă hram

• Sărbătoarea Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul la Mănăstirea Bistrița

În ziua de prăznuire a Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul, Mănăstirea Bistrița şi-a sărbătorit ocrotitorul, primind totodată pe toți pelerinii care s-au închinat la racla în care sunt așezate moaștele sfântului.

20 Noiembrie 2016
  • Sfântul Antonie a adunat poporul lui Dumnezeu la Sfânta Mănăstire Iezer

Luni, 23 noiembrie, Sfântul Cuvios Antonie de la Iezer a fost prăznuit la Sfânta Mănăstire Iezer din județul Vâlcea. Ctitor și viețuitor al acestei mănăstiri, Sfântul Cuvios Antonie a adunat în zi de praznic sute de credincioși care s-au închinat sfintelor lui moaște.

24 Noiembrie 2015
  • Mănăstirea Turnu a prăznuit Intrarea în Biserică a Maicii Domnului, hramul bisericii vechi

Sute de credincioşi s-au adunat ieri, 21 noiembrie, la Sfânta Mănăstire Turnu, din judeţul Vâlcea, pentru a prăznui Intrarea în Biserică a Maicii Domnului, hramul bisericii vechi.

22 Noiembrie 2015
  • 13 ierarhi, la hramul Mănăstirii Bistrița

De sărbătoarea Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul, Sfânta Mănăstirea Bistrița din județul Vâlcea și-a serbat hramul.

21 Noiembrie 2015
  • Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea şi-a prăznuit hramul, pe Sfântul Nectarie din Eghina

Sfânta Liturghie a fost săvârşită de Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, alături de Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, alături de un sobor de preoţi şi diaconi și înconjuraţi de numeroşi credincioşi.

9 Noiembrie 2015