Școală de Vară la Parohia Mihăești I

18 August 2022 / Învățământ

Parohia Mihăești I din Protoieria Râmnicu-Vâlcea a organizat în perioada 1-15 august mai multe întâlniri catehetice, sub coordonarea părintelui Constantin Ababe. Atelierele de vacanță au fost organizate de voluntari și persoane apropiate ale parohiei și au cuprins programe catehetice, de creativitate și sportive, unde tinerii din parohie au avut posibilitatea de a-și pune în valoarea aptitudinile literare și artistice.

Școala de vară și-a propus, de asemenea, redescoperirea prin jocuri, meşteşuguri, artizanat, costume populare, tradiţii, cântece şi obiceiuri a valorilor culturale şi spirituale păstrate şi promovate de satul românesc de-a lungul timpului.

Alături de copii au fost părinții, învățătorii și oameni  de cultură ai comunității care, prin prezentarea unor teme de educație morală și culturală, au scris pagini de istorie în tinda casei parohiale.