Concert de colinde în Parohia Râureni

19 Decembrie 2023 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, duminică, 17 decembrie 2023, în Biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena” a Parohiei Râureni, s-a organizat un Concert de Colinde, susţinut de către Grupul de tineri al parohiei.

Programul a fost deschis de către părintele paroh Chebăruș Gheorghe, care, a adresat un cuvânt de bun-venit tinerilor colindători şi a evocat bucuria Naşterii Mântuitorului, prin frumuseţea colindelor şi a obiceiurilor din străbuni. Apoi, Grupul de tineri al Parohiei Râureni a susţinut un recital de colinde, urări și datini creștine iar la final au primit în dar, din partea parohiei cadouri.
Colindele sunt rugăciuni cântate şi totodată mărturii concrete ale prezenței lui Dumnezeu în viaţa noastră. Astăzi, prin prestaţia lor plină de puritate, copiii parohiei noastre ne-au adus mai aproape de Dumnezeu și i-au sensibilizat pe cei prezenţi prin prestația lor”, a spus părintele paroh Chebăruș Gheorghe.