„Cinstirea lanţului Sfântului Apostol Petru”, hramul bisericii Parohiei Foleştii de Sus

17 Ianuarie 2017 / Viața Eparhiei

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, luni 16 ianuarie 2017, Parohia Foleștii de Sus și-a serbat unul din hramurile bisericii parohiale, „Cinstirea lanţului Sfântului Apostol Petru”.

Sărbătoarea comunității a început cu Slujba Vecerniei cu Litie, săvârșită în sobor, după care părintele paroh Emanoil Găman a susținut cateheza „Cinstirea lanțului Sfântului Apostol Petru”. La cateheză au participat elevii Școlii Gimnaziale Tomșani coordonați de profesorul de religie Liviu-Bogdan Tudor și enoriașii parohiei.

A doua zi, slujba Sfintei Liturghii a fost săvârșită de un ales sobor de preoți sub protia Preacuviosului Părinte Protosinghel Misail, Starețul Mănăstirii Turnu.