Cateheza „Valoarea timpului în viața noastră” la Parohia Câinenii Mari

8 Aprilie / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Parohia Câinenii Mari, a primit vizita elevilor de la Școala Gimnazială „David Praporgescu”.

Însoțiți de cadrele didactice, cei tineri au luat parte la cateheza intitulată „Valoarea timpului în viața noastră”, în cadrul căreia părintele Iulian Mihai Bărbuși a subliniat faptul că „ risipirea fără rost a timpului este un păcat iar folosirea lui cu rânduială este o virtute, arătând importanța cuvintelor Sfântului Apostol Pavel care recomandă cu frică și cu cutremur să ne lucrăm mântuirea noastră deoarece timpul este scurt și pentru că nu omul a fost făcut pentru timp ci timpul pentru om iar omul pentru veșnicie”.
La final, cei mici au primit iconițe și fructe din partea parohiei.