Manifestări duhovnicești-culturale de Ziua Eroilor la Parohia Tomșani

6 Iunie 2019 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la sărbătoarea Înălțării Domnului, joi 6 iunie, la parohiile din Protopopiatul Horezu s-au desfășurat manifestări duhovnicești-culturale care au readus în memoria participanților jertfa eroilor căzuți pentru apărarea Patriei şi a credinţei strămoşeşti.

În parohia Foleștii de Sus, manifestările duhovnicești-culturale au avut loc la Monumentul Eroilor  aflat în incinta centrului aprohia și au debutat cu slujba parastasului, continuând cu un spectacol patriotic susținut de corul Aghiofilia, dirijat de părintele paroh Vasile-Emanoil Găman. La eveniment au participat enoriași, autorități locale, elevii Școlii Gimnaziale Tomșani din satul Foleștii de Sus, îndrumați de profesori și învățători, iar la final au fost depuse coroane și jerbe de flori.