Lucrările Cercului pastoral-misionar Budeşti

14 Noiembrie 2016 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, preoții din cadrul Cercului pastoral-misionar Budeşti s-au întrunit vineri, 11 noiembrie, la Parohia Sâmnic din Protopopiatul Călimănești.

Întrunirea a debutat cu săvârșirea Sfintei Liturghii, după care Părintele Enache Costinel a susținut tema ,,Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul, trăitor și mărturisitor al credinței ortodoxe și slujitor al Bisericii Lui Hristos, prin cuvânt și faptă”. În continuarea lucrărilor, au fost dezbătute o serie de mijloace pastorale care privesc intensificarea lucrării catehetice și sociale în parohie. Totodată, în cadrul cercului pastoral au fost propuse și o serie de măsuri privind ajutorarea persoanelor vârstnice în perioada de iarnă și intensificarea programelor educative dezvoltate la nivelul comunităților pentru copiii ai căror părinți sunt plecați în străinătate sau pentru cei care sunt în situația de abandon școlar.