Daruri de rechizite la început de an școlar

11 Septembrie 2023 / Social

Parohia Vlădești din Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea, a iniţiat la început de an școlar o acţiune caritabilă, pentru ajutorarea copiilor care provin din familii aflate în dificultate.

A devenit deja o tradiție ca an de an, cu prilejul începerii noului an şcolar, copiii care provin din familii cu posibilități materiale reduse să aibă parte de daruri din partea Parohiei Vlădești. Cu sprijinul credincioşilor parohiei, copiii din medii defavorizate au primit ghiozdane echipate cu rechizite şcolare.
Acest demers vine să întărească relaţia de colaborare dintre Biserică şi Şcoală, iar Parohia noastră continuă seria acţiunilor filantropice, îndeosebi cele de susţinere a elevilor care provin din familii dezavantajate social”, a precizat părintele paroh Andrei-Ovidiu Leonte.