Proiectul social „Hristos – Cuvântul care vindecă”

8 Aprilie / Social

În perioada Postului Mare, preoți și credincioși, din cardul cercului pastoral Bărbătești al Protoieriei Horezu, au implementat la nivel parohial proiectul social „Hristos – Cuvântul care vindecă”.

Astfel, în cadrul proiectului a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu la Spitalul de Geriatrie și Gerontologie AMA-MED din comuna Bărbătești, spre vindecarea turpească și mângâierea sufletească a beneficiarilor.
Proiectul Hristos – Cuvântul care vindecă” s-a adresat și membrilor centrelor catehetice parohiale, care și-au dovedit competențele dobândite de-a lungul participării la diferitele activități sociale, împărțind alături de preoții slujitori, daruri și cuvinte de îmbărbătare bolnavilor din cadrul Centrului social, arătându-și astfel atașamentul și dragostea față de cei aflați în suferință.