cerc pastoral-misionar

• Întâlnirea de toamnă a preoților din cadrul Cercului pastoral-misionar Budești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, marți, 14 noiembrie 2023, a avut loc întâlnirea de toamnă a preoților Cercului pastoral-misionar Budești,  din cadrul Protopopiatului Călimănești.

14 Noiembrie 2023
  • Cerc pastoral la Parohia Capu Dealului - Drăgășani

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua de 9 noiembrie 2023, la Parohia Capu Dealului, din Protopopiatul Drăgășani, a avut loc întâlnirea preoților din cadrul Cercului Pastoral Drăgășani.

9 Noiembrie 2023
  • Cercul pastoral-misionar Nord s-a întrunit la Paraclisul Arhiepiscopal „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua de marți, 7 noiembrie 2023, a avut loc întâlnirea preoților Cercului pastoral-misionar Nord din cadrul Protopopiatului Râmnicu-Vâlcea, la biserica cu hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, din cartierul Nord, al municipiului Râmnicu-Vâlcea.

7 Noiembrie 2023
  • Lucrările Cercului pastoral-misionar Orlești

Miercuri, 4 decembrie,a avut loc întrunirea preoților din Cercul pastoral-misionar Orlești la Parohia Aurești, Protoieria Drăgășani.

7 Decembrie 2019
  • Întrunire pastoral-misionară în cadrul Protoieriei Horezu

Preoții de la parohiile cuprinse în cercul pastoral-misionar III al Protoieriei Horezu s-au întrunit marți 29 octombrie, pentru a dezbate una dintre temele cuprinse în programul-cadru național bisericesc dedicat „Anului comemorativ al Patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești în Patriarhia Română”. Întâlnirea preoților a avut loc la biserica Parohiei Armășești, comuna Cernișoara, județul Vâlcea, iar ședința de lucru a fost precedată de săvârșirea Tainei Sfântului Maslu.

30 Octombrie 2019
  • Cercul pastoral-misionar „Băbeni” s-a întrunit la Parohia Șirineasa

Luni, 16 septembrie 2019, în Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea, la Parohia Șirineasa, comuna Șirineasa, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a avut loc întrunirea preoților din Cercul pastoral-misionar „Băbeni”.

17 Septembrie 2019
  • Întrunirea Cercului pastoral „Valea Lotrului”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, luni, 29 octombrie, în Parohia „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” Brezoi I din oraşul Brezoi, Protopopiatul Călimăneşti, a avut loc o nouă întâlnire a preoților din Cercul pastoral „Valea Lotrului”.

29 Octombrie 2018
  • Lucrările Cercului pastoral misionar Gura Văii

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua de 24 aprilie 2018, la Parohia Muereasca de Jos din Protoieria Călimănești a avut loc întâlnirea preoților din cadrul Cercului pastoral-misionar  Gura-Văii.

25 Aprilie 2018
  • Lucrările Cercului pastoral misionar Nicolae Bălcescu

Cu binecuvântarea Înaltpreasfintitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Ramnicului, joi, 14 martie, la Biserica Sfântul Dumitru din satul  Stoiceni, comuna Nicolae Balcescu, s-au desfășurat lucrările Cercului pastoral misionar Nicolae Bălcecu din Protoieria Râmnicu-Vâlcea.

19 Martie 2018
  • Activități duhovnicești în Protoieria Drăgășani

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua de 9 martie,  la Parohia Blejani,din comuna Scundu, Protoieria Drăgăşani, a avut loc Cercul Pastoral Orlești.

10 Martie 2018
  • Lucrările Cercului pastoral-misionar Râmnicu-Vâlcea Sud

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, joi, 8 februarie, la Biserica Sfântul Ierarh Nicolae  din Râmnicu-Vâlcea s-au desfășurat lucrările Cercului pastoral-misionar Râmnicu-Vâlcea Sud din Protoieria Râmnicu-Vâlcea.

9 Februarie 2018
  • Lucrările Cercului pastoral misionar Ocnele Mari

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, marți 6 februarie 2018, la Parohia Râureni din Râmnicu Vâlcea, judeţul Vâlcea, a avut loc prima întâlnire din acest an a preoţilor din cadrul Cercului pastoral-misionar Ocnele Mari,  Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea. Întâlnirea se încadrează în rândul evenimentelor dedicate Anului omagial al unităţii de credinţă şi de neam şi Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918 și a debutat cu săvârşirea slujbei de Te Deum.

7 Februarie 2018