Cercul pastoral-misionar „Valea Lotrului”

22 Mai / Știri

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, luni, 20 mai, Biserica cu hramul „Sfântul Gheorghe”, din orașul Brezoi, Protoieria Călimăneşti, a fost gazda membrilor Cercului pastoral „Valea Lotrului”.

Întrunirea prezidată de Părintele Protoiereu Nicolae Moga, a debutat cu săvârșirea slujbei de Te Deum, după care a urmat ședința de lucru dedicată „Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor”, în cadrul căreia Părintele Cârmici Sorin Petre, a susținut referatul cu tema „Boala și suferința, trepte către mântuire”.
Au urmat apoi discuţii asupra temei propuse şi asupra altor probleme și aspecte de ordin pastoral-social și administrativ-gospodăresc din fiecare parohie.