Proiectul „Să reînviem tradițiile” la Parohia Vârleni

22 Aprilie / Știri

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepicopul Râmnicului, în Duminica a V-a din Postul Mare, micii școlari și preșcolari de la Școala Gimnazială Vârleni, au participat la Biserica parohială cu hramul „Sfânta Cuvioasă Parascheva” la un atelier de creație, intitulat ,,Să reînviem tradițiile".

În urma parteneriatului educațional dintre Școală și Biserică, elevii însoțiti de cadrele didactice au participat la Sfânta Liturghie, după care au întreprins la un atelier de creație, în cadrul căruia, copiii au dat fâru liber imaginației în decorarea ouălor pentru Sfintele Paști.
Părintele paroh Popa Ștefan a vorbit celor prezenți despre tradiția și însemnătatea înroșirii ouălor, iar la final a oferit tuturor, din partea parohiei, dulciuri și diplome de participare.