ÎPS Varsanufie
ÎPS Varsanufie

Slujire arhierească în duminica dinaintea Postului Mare

Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie în localitatea Zmeurăt din comuna Stoeneşti, judeţul Vâlcea.

În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie în localitatea Zmeurăt din comuna Stoeneşti, judeţul Vâlcea, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învăţătură, Înaltpreasfinţia Sa a menţionat că duminica dinaintea începerii Postului Paștilor, numită și a Izgonirii lui Adam din Rai, este un bun prilej de a cugeta asupra rostului perioadei în care ne pregătim să intrăm, evidenţiind că nepostirea lui Adam și a Evei au determinat izgonirea lor din Rai. De aceea, bun lucru este să folosim această perioadă pentru a  face curățenie printre gânduri și trăiri, printre grăiri și fapte, căutând la îndrumarea unui duhovnic.

Duminica aceasta se mai numește și Duminica Iertării, pentru că nu ne cerem iertare doar de la Dumnezeu, pentru cele pe care le-am greșit, ci ne cerem iertare și unii de la alții, pentru cele pe care, cu voie sau fără de voie, le-am greșit, a spus Înaltpreasfinţia Sa.

Credincioşii l-au întâmpinat cu multă bucurie, au ascultat cu multă atenţie cuvântul de învăţătură şi i-au mulţumit pentru slujba săvârşită.