Întrunirea Cercului pastoral „Valea Lotrului”

29 Octombrie 2018 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, luni, 29 octombrie, în Parohia „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” Brezoi I din oraşul Brezoi, Protopopiatul Călimăneşti, a avut loc o nouă întâlnire a preoților din Cercul pastoral „Valea Lotrului”.

Lucrările cercului s-au desfășurat în biserica parohială, fiind moderată de P.C. Protoiereu Nicolae-Laurenţiu Ceauşu, cu participarea preoților: Dr. Daniel Preoteasa, coordonatorul cercului, Vasile Marian Chima (Parohia Brezoi I), Sorin Cârmici (Parohia Brezoi III), Gabriel Ionescu (Parohia Călineşti), Marius Rogoz (Parohia Malaia), Constantinescu Mihai, preot pensionar, şi cântăreţii de la Parohiile Brezoi I şi Malaia.

Întrunirea, dedicată „Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918”, a debutat cu săvârșirea slujbei de Tedeum, după care părintele Vasile Marian Chima a susţinut referatul cu tema „Clerul militar în campaniile primului război mondial (1916-1918)”.

În partea a doua a întâlnirii, au urmat discuţii asupra temei propuse dar şi privitoare la  probleme și aspecte de ordin pastoral-social și administrativ-gospodăresc din fiecare parohie.