Parohia Foleștii de Sus
Parohia Mateeşti II
Parohia Tomșani

Înălțarea Domnului și Ziua Eroilor în Protopopiatul Horezu

Marele praznic al Înălțării Domnului în Biserica Ortodoxă Română este zi de comemorare și pentru eroii neamului românesc care și-au dat viața pentru Țară și Biserică, pentru neam și urmași.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, această cinstită zi a reunit sufletele creștinilor români mici și mari într-un gând și o simțire, prin deosebitele activități ce s-au derulat după Sfânta Liturghie și anume recitarea de poezii și intonarea de cântece patriotice în mai multe parohii din Protopopiatul Horezu.

La Parohia Foleștii de Sus, în urma parteneriatului de colaborare dintre Biserică și Școală, Ziua Eroilor a fost marcată atât prin prezența la Sfânta Liturghie a copiilor Școlii Gimnaziale Tomșani, satul Foleștii de Sus, îndrumați de domnul profesor de Religie Liviu-Bogdan Tudor, cât și prin aducerea de flori și coroane de flori la Monumentul Eroilor din curtea bisericii parohiale și un moment artistic ce a constat în poezie și cântec patriotic, organizat de învățătorii și diriginții copiilor.

La Parohia Grădiștea, sărbătoarea Înălțării Domnului și totodată cinstirea Zilei Eroilor a făcut să evidențieze parteneriatul dintre Liceul Teoretic Grădiștea și Parohia Grădiștea. După slujba de pomenire a tuturor eroilor căzuți pentru apărarea patriei, un grup de elevi ai claselor V-VIII din cadrul liceului, au intonat poezii patriotice si au cântat imne patriotice. Părintele Nicușor Ghigenescu a ținut un cuvânt de învățătura despre eroii patriei, iubirea lor de țară, și despre jertfa lor.

La Parohia Tomșani, Ziua Eroilor a fost omagiată prin slujba parastasului săvârșită de părintele misionar Olimpiu Popa și un moment artistic al copiilor Școlii Gimnaziale Tomșani, satul Tomșani.

Și la Parohia Mateeşti II s-au desfăşurat activităţi legate de Înălţarea Domnului, respectiv Ziua Eroilor. Cu acest prilej, copiii au recitat poezii şi au cântat cântece patriotice alaturi de părinţi, profesori coordonați de părintele Constantin Șandru. A fost un prilej de bucurie şi emoţie când părinţii şi copiii au auzit pomenindu-se numele eroilor satului Mateeşti. Praznicul a fost marcat şi de o agapă creştină la care copiii împreună cu părintele paroh au ciocnit ouă roşii.