Întrunirea Cercului pastoral-misionar Vătășești – Bărbătești

13 Februarie 2017 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Duminica Fiului risipitor, a avut loc la Parohia Vătășești, comuna Bărbătești, judeţul Vâlcea, întâlnirea preoților arondați Cercului pastoral-misionar I, din Protopopiatul Horezu.

Întâlnirea a debutat cu săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, după care a urmat susținerea temei Teologia Icoanelor – prevederi canonice, juridice și ermineutice, privitoare la icoane și pictura bisericească, susținută de părintele Răducu-Constantin Ene. În cadrul dezbaterilor au fost propuse o serie de manifestări culturale care vor prezenta tematica Anului omagial al iconarilor şi pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română.

Următoarea întâlnire a preoților Cercului Pastoral I din Protopopiatul Horezu, a fost fixată pe 9 aprilie 2017, de Duminica Floriilor, la Parohia Bodești I.