Teatru de păpuși la Centrul educațional „Sfinții Ierarhi Luca și Nectarie" al Parohiei Valea Cheii

30 Ianuarie 2023 / Social

În cadrul Centrului educațional  „Sfinții Ierarhi Luca și Nectarie" al Parohiei Valea Cheii, sâmbătă, 28 ianuarie, au fost organizate o serie de activități educative și recreative la care au participat copiii din comunitate însoțiți de către părinți.

Cu totul inediat pentru copii a fost teatrul de păpuși, spectacol care a cultivat pasiunea pentru frumos și artă. Păpusile, marionetele i-au fascinat pe copii prin expresivitatea lor, încât au simțit nevoia de a se apropie de ele la finalul spectacolului, când s-au întâlnit cu protagoniștii care i-au ținut cu sufletul la gură și le-au creat atâtea emoții.

„Actorii au prezentat o scenetă de teatru spre bucuria tuturor, iar apoi cei mici au participat la diferite jocuri interactive. În cadrul centrului, săptămânal, copiii participă la diferite activități educaționale: pictură, cursuri de engleză, jocuri interactive“,  a subliniat părintele Bogdan Scheianu.