Atelier de încondeiat ouă organizat de Parohia Valea Cheii

13 Aprilie 2023 / Social

Centrul educațional „Sfinții Ierarhi Luca și Nectarie" în colaborare cu profesori din cadrul Școlii Gimnaziale din comuna Păușești-Măglași au desfășurat un atelier de încondeiat ouă.

În deschiderea atelierului, părintele paroh, Bogdan Scheanu a vorbit celor prezenți despre semnificaţia oului de Paşte și despre obiceiul încondeierii ouălor, în diferite zone din ţara noastră.

În cadrul atelierului aplicativ desfăşurat, copiii, proveniți din toate mediile sociale, au lucrat cu migală, ouă încondeiate în tehnica tradiţională. Prin această activitate a fost oferită copiilor posibilitatea de a lucra cu instrumente specifice, dar și de a cunoaște tehnica încondeierii. Copiii au realizat motive decorative tradiţionale și au fost fascinaţi să descopere acest meşteşug al încondeierii ouălor pentru sfintele sărbători, simţindu-se mai aproape de Praznicul Învierii Domnului.