Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea
Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea

Slujire arhierească de Anul Nou la Catedrala Arhiepiscopală

Ca mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru realizările din anul care tocmai s-a încheiat la Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea au fost înălţate rugăciuni, cu nădejdea că anul 2016 va aduce Bisericii şi creștinilor din toată lumea mai multă pace, credinţă şi râvnă în a-L mărturisi pe Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu întrupat, atât în cuvânt, cât şi în faptă. Credincioșii, prezenți în număr însemnat la Sfânta Liturghie, s-au închinat Moaștelor Sfântului Ierarh Vasile cel Mare.

Astăzi, 1 ianuarie 2016, când Biserica Ortodoxă sărbătorește Tăierea împrejur după Trup a Domnului şi pe Sfântul Ierarh Vasile cel Mare, la Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea, slujba Sfintei Liturghii a fost săvârşită de Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Răspunsurile liturgice au fost date de Corala Sfântul Antim Ivireanul a Catedralei Arhiepiscopale, condusă de prof. Marian Cristi Stroe.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a menționat evlavia Sfântului Vasile cel Mare față de Moaștele Sfântului Mercurie, Moaște care au fost aduse în Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea de către Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica, unde se află și astăzi spre închinare. Totodată, i-a îndemnat pe credincioși să apere dreapta credință și să înmulțească rugăciunea și postul în Noul An, astfel încât dragostea lor față de Dumnezeu și de aproapele să nu se răcească.

Ca mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru realizările din anul care tocmai s-a încheiat au fost înălţate rugăciuni, în nădejdea că anul 2016 va aduce Bisericii şi credincioşilor mai multă pace, credinţă şi râvnă de a-L mărturisi pe Hristos în cuvânt şi în faptă. Credincioșii, prezenți în număr însemnat la slujbă, s-au închinat Moaștelor Sfântului Ierarh Vasile cel Mare, așezate într-o icoană de praznic. După ce s-au miruit, toți copiii prezenți au primit un dar de Anul Nou.