copii

• Vestirea primăverii la Parohia Mihăești II

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, copiii din cadrul Centrului catehetic al Parohiei Mihăești II, au confecționat mărțișoare pentru a le oferi mamelor, bunicilor, dar și personalului medical de la Spitalul de Pneumoftiziologie „Constantin Anastasatu”, din comuna Mihăești, județul Vâlcea.

3 Martie 2024
  • Bucuria lecturii a fost împărtășită copiilor din școlile vâlcene

Într-un proiect comun al Inspectoratului Școlar Județean Vâlcea și al Arhiepiscopiei Râmnicului, miercuri, 15 februarie, preoții vâlceni au fost invitați în mai multe școli să împărtășească copiilor bucuria lecturii.

15 Februarie 2023
  • Teatru de păpuși la Centrul educațional „Sfinții Ierarhi Luca și Nectarie" al Parohiei Valea Cheii

În cadrul Centrului educațional  „Sfinții Ierarhi Luca și Nectarie" al Parohiei Valea Cheii, sâmbătă, 28 ianuarie, au fost organizate o serie de activități educative și recreative la care au participat copiii din comunitate însoțiți de către părinți.

30 Ianuarie 2023
  • Arhiepiscopia Râmnicului organizează de 1 Iunie activități pentru copii

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, miercuri, 1 iunie,  Arhiepiscopia Râmnicului organizează manifestările „Bucurii pentru copii. Daruri alese”.

15 Mai 2022
  • Serbarea copiilor de la Grădinița „Toți Sfinții”

În Sala Iosif Episcopul  a Casei Sfântul Ierarh Calinic a avut loc  serbarea copiilor de la Grădinița „Toți Sfinții” din Râmnicu-Vâlcea, eveniment organizat de Sectorul Învățământ și Activități cu tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului.

11 Iunie 2018
  • Copiii – daruri ale lui Dumnezeu pentru familie, Biserică şi societate

Mesajul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, cu prilejul Zilei Internaționale a Copilului (1 iunie 2018) și al Duminicii Părinților și Copiilor (3 iunie 2018):

1 Iunie 2018
  • Copilul este străin de invidie, de slava deşartă, de dragostea de întâietate ...

Copilul este străin de invidie, de slava deşartă, de dragostea de întâietate şi are cea mai mare virtute, nevinovăţia, curăţia, smerenia.

1 Iunie 2018
  • Oana Sîrbu a lansat CD-ul „În drum spre școală”

Astăzi, 10 iunie 2017, cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Sala Iosif Episcopul a Casei Sfântul Ierarh Calinic, a avut loc evenimentul de lansare a CD-ului Oanei Sîrbu, „În drum spre școală”.

10 Iunie 2017
  • Avva Gavriil - Copiii nu au nevoie de sfaturi, ci de modele!

„Copiii nu au nevoie de sfaturi..., ci de modele! Învaţă’i doar să desluşească înşelăciunea lucrurilor trecătoare şi să nu’şi robească mintea patimilor. Mai’nainte de de toate trebuie ca tu să faci toate astea şi ei vor vedea în tine calea de urmat. Şi sfântul Vasile cel Mare zice că „învăţătura faptelor este mult mai vrednică decât cea a cuvintelor”.

24 Octombrie 2016
  • Vă rog să aveţi mare grijă de copiii voştri şi să căutaţi mântuirea sufletului lor

„Vă rog din suflet şi vă implor să aveţi mare grijă de copiii voştri şi să căutaţi mântuirea sufletului lor. Să urmaţi exemplul lui Iov, care, fiindu-i teamă ca nu cumva copiii lui să păcătuiască fie şi cu cugetul, aducea jertfe şi se ruga mult pentru ei. Să urmaţi pilda lui David, care, atunci când a murit, l-a chemat lângă el pe fiul său, viitorul rege Solomon şi, în loc să-i lasă bogăţii, l-a povăţuit: „Fiul meu, dacă vei trăi întru evlavie, nicicând nu vei păţi nimic rău, toate îţi vor merge bine şi viaţa ta se va petrece în linişte.

24 Octombrie 2016
  • Tabăra de creaţie plastică Ortodoxie şi Artă

Parohia Băbeni I, în parteneriat cu Casa de Cultură „Dragoş Vrânceanu” din Băbeni şi Centrul Judeţean pentru Cercetarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Vâlcea, a organizat în staţiunea Călimăneşti-Căciulata, a XIII-a ediţie a Taberei de creaţie plastică „Ortodoxie şi artă”.

26 August 2016
  • Preselecție pentru Corul de copii și tineri „Carmen Angelorum” al Arhiepiscopiei Râmnicului

Dragi copii și tineri ai orașului Râmnicu Vâlcea,

La inițiativa și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în luna septembrie se va constitui Corul de copii și tineret „Carmen Angelorum” al Arhiepiscopiei Râmnicului.

Băieți și fete cu aptitudini muzicale, cu vârste cuprinse între 10 și 20 de ani, sunt invitați la Catedrala Arhiepiscopală, Strada Episcopiei, nr. 1, pentru o audiție preliminară, în zilele de marți, 22 și 29 septembrie, 6, 13 și 20 octombrie, orele 18:00.

Vă așteptăm cu drag!

23 Septembrie 2015