Tabără la Mănăstirea Turnu organizată de Protoieria Drăgășani

16 Iulie 2018 / Învățământ

Una dintre aceste tabere a fost organizată în perioada 9-12 iulie, de Protoieria Drăgășani, prin implicarea Parohiei Adormirea Maicii Domnului  din municipiul Drăgășani.

„Programul taberei a fost inedit pentru mulți dintre participanți, întrucât acești copii, care locuiesc în oraș, au petrecut, iată, câteva zile la poalele muntelui, pe Valea Oltului, într-un spațiu natural și reconfortant, încărcat de istorie dar și de mărturiile pe care mănăstirile și, într-un anume fel, întreg spațiul le păstrează despre viața duhovnicească a călugărilor și sihaștrilor care au trăit aici. Drumețiile de la Mănăstirea Turnu la Mănăstirea Stânișoara, drumețiile la Castrul Arutella, au constituit prilejuri pentru tineri de a se împrieteni și de a-și împărtăși experiențe de școală și familie. Au fost organizate ateliere de creație, activități ludice și sportive, iar în ultima seară impresiile de tabără au fost împărtășite în jurul focului de tabără, tinerii manifestându-și dorința de a participa și la edițiile viitoare ale taberei”, a precizat părintele Daniel Stoica.