Concertul de Colinde „Pace pe pământ” organizat de Parohia Sâmnic

19 Decembrie 2023 / Cultural

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în seara zilei de luni, 18 decembrie, la Parohia Sâmnic, din Protopopiatul Călimănești, a fost organizat Concertul de Colinde „Pace pe Pământ”, ediția I.

Vestea Nașterii Domnului a fost adusă credincioșilor din comunitate, în Biserica cu hramul „Sfinții Împărați Constantin și Elena”, de către neobosiții colindători ai Seminarului Teologic „Sfântul Nicolae” din Râmnicu-Vâlcea, conduși de Pr. Prof. Siluan Dumitru Scurtu.
La final, din partea parohiei, toți membrii corului au primit daruri, pentru interpretarea frumoaselor colinde românești, ce au adus în sufletul credincioşilor prezenți bucuria Naşterii Domnului.