Proiectul „Prietenie pe roţi” implementat de parohiile din cuprinsul Cercului pastoral-misionar Ocnele Mari

21 August / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Protoieria Râmnicu-Vâlcea, prin Biroul de Asistenţă Socială, continuă derularea proiectul „Prietenie pe roţi”, proiect care îşi propune realizarea de activităţi sociale de tip recreativ, respectiv organizarea unor excursii în perioada vacanței de vară pentru copii ce provin din familii aflate în dificultate, dar şi pentru membrii centrelor catehetice parohiale.

Astfel, marţi, 20 august, parohiile din cuprinsul Cercului pastoral-misionar Ocnele Mari au organizat în cadrul proiectului, o excursie pentru 28 de copii, care au vizitat Mănăstirile Horezu și Polovragi, dar şi Culele de la Măldăreşti.
Excursia a fost şi un prilej de a petrece timp în natură, copiii culegând mure şi zmeură pe o plantaţie din oraşul Horezu. De asemenea, au socializat, s-au jucat şi au legat noi prietenii, petrecând timp liber împreună într-un mod plăcut şi folositor la Căsuţa răsturnată şi în Pădurea colorată din Bumbeşti – Piţic, judeţul Gorj.
Ziua s-a încheiat cu servirea mesei oferită de preoţii organizatori.