Așezământul Românesc din Ierusalim
Vizită oficială la Patriarhia Ierusalimului

Slujire arhierească la Așezământul Românesc din Ierusalim

11 Ianuarie 2016 / Știri externe / Pr. Nifon Dorin Iancu

În Duminica după Botezul Domnului, 10 ianuarie 2015, ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a slujit Sfânta Liturghie la Așezământul Românesc din Ierusalim.

În Duminica după Botezul Domnului, 10 ianuarie 2015, ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a slujit Sfânta Liturghie la Așezământul Românesc din Ierusalim, împreună cu Preacuviosul Părinte Arhimandrit Teofil Anăstăsoaie, superiorul Așezămintelor Românești de la Ierusalim, Ierihon și Iordan.

Obștea monahală și credincioșii români care au participat la Sfânta Liturghie în această duminică au primit cu multă bucurie binecuvântarea Arhiepiscopului Râmnicului și cuvântul de învățătură pe care ierarhul l-a sădit cu multă dragoste în inimile lor.

Cu această ocazie, Patriarhul Teofil al Ierusalimului a primit vizita oficială a ÎPS Părinte Varsanufie. În cadrul întâlnirii, Arhiepiscopul Râmnicului i-a mulţumit Patriarhului Ierusalimului pentru primire şi i-a transmis salutul fratern al Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române. La rândul său, Patriarhul Ierusalimului a salutat prezenţa în Țara Sfântă a ÎPS Sale Varsanufie, apreciind relaţiile tradiţionale de frăţietate dintre cele două Biserici Ortodoxe, a Ierusalimului și a României.

*

Așezământul Românesc din Ierusalim, aflat la mică distanță de Sfânta Cetate a Ierusalimului, are rolul de Reprezentanță a Patriarhiei Române la Sfintele Locuri. Prin delegatul său la Sfintele Locuri, Patriarhia Română menține strânse legături cu Patriarhia Greacă a Ierusalimului și cu toate celelalte unități bisericești din Țara Sfântă. Principala sa misiune este aceea de a reprezenta Biserica Ortodoxă Română la Mormântul Domnului Iisus Hristos și la celelalte Locuri Sfinte din Palestina biblică.