Proiectul filantropic Să-i îngrijim pe cei bolnavi la Parohia Valea Bisericii

26 Februarie 2018 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului și sub îndrumarea Sectorului Social-Filantropic al Arhiepiscopiei, în Parohia Valea Bisericii-Orlești din Protopopiatul Drăgășani se desfășoară în perioada Postului Mare proiectul pastoral-filantropic Să-i îngrijim pe cei bolnavi.

În fiecare sâmbătă și duminică, după săvârșirea Sfintei Liturghii, sunt organizate cateheze cu tinerii și seri duhovnicești, având teme cu valențe morale și filantropice. La ininițiativa părintelui paroh, Sîia Luca-Georgian, membrii grupului catehetic vizitează bătrânii singuri și bolnavi din cuprinsul parohiei, oferindu-le alimente și haine.

La sfârșitul primei săptămâni din Postul cel Mare, toți cei implicați activ în acest proiect parohial mărturisesc faptul că milostenia restaurează și sfințește chipul lui Dumnezeu din noi, înțelegând cu adevărat că atunci când facem milostenie, averea noastră nu se împuținează, ci sporește. Dând milostenie, facem cea mai bună investiție, după cum ne învață Sfântul Ioan Gură de Aur.