acțiune social-filantropică

• Daruri pentru familii sărace

Miercuri,  29 august, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Ramnicului, la Parohia Văleni, comuna Zătreni, din Protopopiatul Horezu, s-au desfășurat noi activități social-filantropice. Părintele Vasile Marius Tomescu a oferit  alimente  unor familii sărace.

29 August 2018
  • Activități filantropice la Parohia Valea Bisericii, Orlești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin îndrumarea Sectorului social-filantropic al Arhiepiscopiei, în perioada Postului Adormirii Maicii Domnului, Parohia Valea Bisericii-Orlești din Protopopiatul Drăgășani desfășoară o serie de activități filantropice și duhovnicești.

7 August 2018
  • Activități sociale în Parohia Sfântul Ilie din Drăgășani

Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul este cinstit în  mod aparte în municipiul Drăgășani, loc în care una dintre bisericile comunității este așezată sub ocrotirea acestuia.

20 Iulie 2018
  • Haine și alimente pentru familii sărace

Duminică, 1 iulie, părintele Constantin Șandru de la parohia Mateești II, Protopopiatul Horezu, împreună cu părintele Ion-Liviu Popescu de la Parohia Boghia din Protopopiatul Drăgășani, au împărțit alimente și haine famililor nevoiașe cu mai mulți copii.

4 Iulie 2018
  • Activități catehetice la Centrul de zi „Dreptul Simeon” din Horezu

Membrii Centrului de zi „Dreptul Simeon”, organizat la Parohia Târg Horezu, au participat la activitățile catehetice susținute de către părintele Constantin Dorel Vulpe.

3 Iulie 2018
  • Activități sociale în Parohia Călimănești II

Cu binecuvântarea  Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul  Râmnicului, la inițiativa preoților Petre Iulian Lixandra și Efrem Ovidiu Stanciu, în Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel au fost împărțite alimente vârstnicilor, bolnavilor și copiilor ce provin din familiile defavorizate ale Parohiei Călimănești II.

30 Iunie 2018
  • Activități sociale în Protopopiatul Horezu

La Parohia Văleni, comuna Zătreni, din Protopopiatul Horezu, părintele  Vasile Marius Tomescu derulează proiectul social filantropic „Aproape de cei în suferință”.

25 Iunie 2018
  • Activitate socială la Parohia Sfântul Apostol Andrei

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, părintele Laurențiu-Daniel Barbu la Parohia Sfântul Apostol Andrei din municipiul Râmnicu-Vâlcea a vizitat, împreună cu un grup de enoriași, bolnavii din cadrul Centrului de recuperare și reabilitare neuropsihiatrică Băbeni.

4 Iunie 2018
  • Copiii din centrele de plasament au primit daruri din partea Arhiepiscopiei Râmnicului

Copiii din centrele de plasament din cadrul DGASPC Vâlcea au susținut la Teatrul Anton Pann din Râmnicu-Vâlcea un moment artistic, cu prilejul Zilei Internaționale a Copilului.

1 Iunie 2018
  • Protopopiatul Horezu a oferit daruri tinerilor de la Școală Specială Bistrița

Preoții din Protoieria Horezu au oferit daruri copiilor de la Școală Speciala Bistrița din localitatea Costești cu ocazia zilei de 1 iunie, Ziua Internațională a Copilului.

1 Iunie 2018
  • Activități filantropice la Spitalul de Psihiatrie din Drăgoești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, sub îndrumarea Sectorului Social - Filantropic, Protoieria Râmnicu-Vâlcea împreună cu reprezentanții Consiliului elevilor de la Seminarul Teologic „Sfântul Nicolae” și ai Centrului Catehetic al Parohiei Sfântul Ioan Botezătorul, au organizat în data de 29 martie o nouă activitate social - filantropică la Spitalul de Psihiatrie din Drăgoești.

30 Martie 2018
  • Noi activități social-filantropice

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, sub îndrumarea Sectorului Social - Filantropic, Protoieria Râmnicu-Vâlcea împreună cu reprezentanții Consiliului elevilor de la Seminarul Teologic „Sfântul Nicolae” și ai Centrului Catehetic al Parohiei Sfântul Ioan Botezătorul, au organizat în data de 29 martie o nouă activitate social - filantropică.

30 Martie 2018