Școala de vară BREVIS la Parohia „Sfântul Dumitru” din Râmnicu-Vâlcea

15 Iulie 2022 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, copiii din Parohia „Sfântul Dumitru” din Râmnicu-Vâlcea, participă pe perioada vacanței de vară la Școala de vară BREVIS.

Proiectul coordonat de părintele Siluan Dumitru Scurtu propune participanților ateliere de chitară, cateheze și lectură biblică, precum și activități ludice care pun în valoare originalitatea și creativitatea copiilor și a voluntarilor.

„Copiii au posibilitatea să înveţe lucruri noi şi să îşi consolideze cunoştinţele religioase, să petreacă zile plăcute în tinda bisericii. Ne propunem să le oferim o altă perspectivă de a crește și a rămâne în sânul Bisericii. Vom avea ocazia să trăim împreună momente de rugăciune, să inițiem dialoguri duhovnicești dar, mai ales, ca prin cântec să petrecem un timp de calitate alături de prieteni noi”, a precizat părintele Siluan Dumitru Scurtu.