Activități catehetice cu tinerii în Protoieria Drăgășani

8 Aprilie 2019 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin coordonarea Biroului de Învățământ și Activități cu tinerii, mai multe parohii din Protoieria Drăgășani desfășoară programe și proiecte catehetice și filantropice, adresate copiilor și tinerilor din comunitate.

În cadrul parteneriatului dintre Parohia Rusănești și Școala din localitate, părintele Mihai-Gabriel Făurar a participat la ora de Religie, la clasa doamnei profesoare Ionica Diaconu. Întâlnirea cu elevii, derulată sub titlul Cartea care m-a făcut om, a avut ca temă de dezbateri rolul și importatnța educației tânărului prin lectură.

„La loc de cinste așezăm citirea periodică a Sfintei Scripturi în care găsim poruncile și sfaturile evanghelice ce ne ghidează spre lumină și spre viața cumpătată", a spus părintele Mihai-Gabriel Făurar.