Activități sociale în Parohia Sfântul Ilie din Drăgășani

20 Iulie 2018 / Social

Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul este cinstit în  mod aparte în municipiul Drăgășani, loc în care una dintre bisericile comunității este așezată sub ocrotirea acestuia.

Hramul bisericii a însemnat pentru Parohia Sfântul Ilie un moment de comuniune duhovnicească la care au participat deopotrivă părinții slujitori, credincioșii din parohie și din împrejurimi. Între proiectele care se desfășoară în parohie, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, se află și cel social-filantropic Progresăm în credință făcând fapte bune cu stăruință. „Activitățile desfășurate în cadrul acestuia, prin implicarea tinerilor, vizează atât latura socială, cât și latura educativă. În apropierea unor sărbători, împreună cu tinerii parohiei noastre, preoți și reprezentanți ai Comitetului parohial oferă celor nevoiași pachete cu hrană și îmbrăcăminte persoanelor cu situație materială precară. Sunt ajutați și elevii care provin din familii defavorizate. Eforturile noastre sunt răsplătite de acești copii prin rezultatele deosebite la învățătură. Venim în spriinul elevilor cu risc de abandon școlar, pentru a-și putea continua studiile. Câteva dintre aceste activități sunt consemnate în periodicul parohiei, Filantropia, o revistă care face cunoscută dorința de întrajutorare a tinerilor parohieni, dar și necesitatea afirmării misiunii filantropice desfășurate în comunitate”, a precizat părintele Valentin Popa.