Copiii de la tabăra de muzică organizată la Mănăstirea Arnota au vizitat Centrul Eparhial

26 Aprilie 2017 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, în zilele acestea se desfășoară Tabăra de muzică pentru copii la Mănăstirea Arnota.

La această ediție a taberei participă Corul de copii Dia.Logos din Sibiu, coordonat de către Părintele Diacon Alexandru Ioniță, din cadrul Sectorului Activități cu tinerii al Arhiepiscopiei Sibiului.

Astăzi, 26 aprilie, membrii Corului Dia.Logos au vizitat Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Râmnicului, fiind întâmpinați de către Părintele Consilier Dr. Ștefan Zară, Părintele Consilier Dr. Cristian Bănuță și de către Părintele Protosinghel Grigorie, ecleziarhul catedralei. După cuvântul de întâmpinare adresat de către Părinții Consilieri, Părintele Grigorie le-a prezentat copiilor și însoțitorilor acestora istoricul Catedralei Arhiepiscopale Sfântul Ierarh Nicolae și Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica, îndemnându-i totodată ca, prin faptele bune săvârșite, prin ascultarea față de părinți, față de preoți, să devină următori sfinților ocrotitori ai Arhiepiscopiei Râmnicului.

În catedrală, copiii au susținut un recital de cântări bisericești specifice Sărbătorii Învierii Mântuitorului, iar la final, însoțiți de către părintele ecleziarh, au vizitat biserica bolniță și parcurile din cadrul Centrului Eparhial.