învățământ

• Activități catehetice în Protoieria Drăgăşani

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului şi prin îndrumarea Biroului de Învățământ şi Activități cu tinerii, în parohia Dozeşti din Protoieria Drăgăşani a fost organizată activitatea cultural-catehetică „Tradiții şi port popular de Rusalii, în vatra satului românesc”.

17 Iunie 2019
  • Activități catehetice în Parohia Rusănești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în Protoieria Drăgășani se desfășoară mai multe activități catehetice, adresate în special copiilor și tinerilor.

8 Iunie 2019
  • Activități catehetice în Protoieria Drăgășani

La sărbătoarea Înălţării Domnului, elevi de la Liceul Teoretic Măciuca, structura Zăvoieni, au participat la Sfânta Liturghie și la manifestările duhovnicești-culturale organizate de  Parohia Zăvoieni, Protoieria Drăgăşani.

6 Iunie 2019
  • Activități dedicate copiilor la Parohia Brezoi I

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în parohia Brezoi I  s-a desfășurat sâmbătă 1 iunie activitatea intitulată „Curcubeul Culorilor” , eveniment derulat în parteneriat cu Liceul „Gheorghe Surdu” și Primăria Brezoi.

3 Iunie 2019
  • Spectacol cultural-artistic de Ziua Copilului la Arhiepiscopia Râmnicului

Arhiepiscopia Râmnicului a organizat sâmbătă, 1 iunie, cu prilejul sărbătoririi Zilei Internaționale a Copilului, un spectacol cultural-artistic. Manifestarea a fost susținută de membrii Corului de copii „Brevis” al Eparhiei, înființat și condus de pr. Siluan-Dumitru Scurtu, profesor la Seminarul Teologic Ortodox Sfântul Nicolae din Râmnicu-Vâlcea. Gazda evenimentului a fost sala „Iosif Episcopul” din Centrul cultural „Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica” al Eparhiei Râmnicului.

1 Iunie 2019
  • Desenăm pentru viață

Cu Arhiereasca binecuvântare a Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, și în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Vâlcea, reprezentat de doamna Andra Bică, Inspector Școlar General, vineri, 31 mai 2019, în parcul Mircea cel Bătrân din Râmnicu Vâlcea s-a desfășurat activitatea Desenăm pentru viață.

31 Mai 2019
  • Rugăciuni pentru elevii care vor susține examene

Marți, 28 mai 2019, Părintele Protoiereu Nicolae Laurențiu Ceaușu s-a întâlnit la Biserica Sfinții Apostoli Petru și Pavel  din Călimănești cu elevii Școlii Gimnaziale „Șerban Vodă Cantacuzino” care se pregătesc pentru examene.

28 Mai 2019
  • Rugăciuni pentru elevii care vor susține examene

Miercuri, 22 mai 2019, Părintele Protoiereu Nicolae Laurențiu Ceaușu s-a întâlnit la Biserica Sfinții Apostoli Petru și Pavel  din Călimănești cu elevii Liceului Tehnoloc de Turism care se pregătesc pentru examene.

22 Mai 2019
  • Concursul Național Catehetic „Hristos: sufletul satului meu”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Sectorul Învățământ și Activități cu tineretul a avut loc, în cadrul etapei eparhiale a  Concursului Național Catehetic „Hristos: sufletul satului meu”, evaluarea portofoliilor care au obținut locul I la nivelul fiecărui protopopiat.

24 Aprilie 2019
  • „Dar din dar se face rai”, proiect de voluntariat la Călimănești

În cadrul parteneriatului educațional dintre Parohia Călimănești I și Liceul Tehnologic de Turism Călimănești, sub coordonarea Sectorului Învățământ și Activități cu tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului, în perioada premergătoare sărbătorii Învierii Domnului s-a desfășurat proiectul de voluntariat „Dar din dar se face rai”.

23 Aprilie 2019
  • Cercul pedagogic al profesorilor de religie

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, cu acordul doamnei Andra Bică, Inspector Școlar General al I.Ș.J. Vâlcea, și prin implicarea sectorului Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului, în data de 12 aprilie 2019  s-a desfășurat Cercul pedagogic al profesorilor de religie din județul Vâlcea.

13 Aprilie 2019
  • Activități catehetice la „Școala Gimnazială Zătreni”

Miercuri, 3 aprilie, cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Școala Gimnazială Zătreni s-a desfășurat activitatea ,,Crucea, semn al biruinței și al slavei”, în parteneriat cu Parohia Dealu Văleni.

4 Aprilie 2019