Pe urmele Doamnei Marica Brâncoveanu

17 August 2016 / Cultural

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Liga Femeilor Creştin Ortodoxe Vâlcea au organizat pe data de 7 august 2016, pentru al treilea an consecutiv, proiectul „Drumul Doamnei - pe urmele Doamnei Marica Brâncoveanu”.

Au participat, alături de membrele Ligii copii de la Centrele de Plasament Andreea şi Ana din Râmnicu-Vâlcea precum ştânărul teolog Marius Keller, preşedintele Asociaţiei pentru copii şbătrâni „Sf. Hristofor” din Bucureşti.

Pelerinajul a început la Sfânta Mănăstire Bistriţa unde Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârșit Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi şi s-a încheiat la Mănăstirea Dintr-un Lemn.